23.11.2021 09:52
Спілкуємось правильно і без бар'єрів.

Людина з порушеннями слуху.
Правильно
Людина з порушеннями слуху, Людина з повною / частковою втратою слуху, Нечуючий / нечуюча
Неправильно
Глухий, Глухонімий
Люди з повною втратою слуху (до прикладу, внаслідок травми, через стан здоров’я або вікових змін) зберігають здатність мовлення. Навіть ті діти, які народжуються з порушенням слуху, можуть навчитися говорити, але їхня вимова відрізнятиметься від вимови тих, хто має слух. Тому говорити «глухонімі» некоректно.
Серед спільноти людей з порушеннями слуху частина вважає термін «глухий» припустимим, інша — ні. Краще використовувати той термін, який прийнятний для всіх, а саме «людина з порушеннями слуху».
І в самій спільноті, і в медіа можна побачити ще один поширений термін — «нечуючий», хоча його і не схвалюють мовознавці. Проте мова — гнучка субстанція, і з часом терміни, які нам незвичні, люди починають активно вживати.
Людина з порушеннями зору.
Правильно
Людина з порушеннями зору, Людина з повною / частковою втратою зору, Незрячий / незряча (допустимий варіант)
Неправильно
Сліпий, Підсліпуватий, Людина з вадами зору
Слово «сліпий» ви можете бачити і в медіа, і в українських законах, але воно некоректне, тому що таврує людину за ознакою однієї дисфункції. Крім того, воно несе в собі вже деяку метафоричність. Ми говоримо «сліпа любов» або «сліпі люди», коли маємо на увазі, що хтось не помічає очевидних речей. Але не через порушення зору, а через небажання чи обставини.
Якщо ми говоримо про людину з повною втратою зору, можна вживати термін «незряча людина».
Поділитись
Дізнайтеся також
Усі новини