Логотип

Брацлавська територіальна громада

Вінницька область, Тульчинський район

05.01.2022 10:31

4 січня - Всесвітній день абетки Брайля

61d5581b02d6a__WhatsApp_Image_2022-01-05_at_10.27.19.jpg

Понад 200 років тому, 04 січня у Франції в сім’ї лимара народився хлопчик – Луї. У віці трьох років, коли він грався у майстерні батька, випадково поранив око гострим інструментом. Розвинулася інфекція, яка з часом поширилася на друге око і призвела до повної втрати зору.

Це історія з дитинства Луї Брайля – відомого зараз на весь світ винахідника шрифту, який дозволяє людям з порушеннями зору бачити через дотики. Цей шрифт – рельєфно-крапковий, він складається з шести точок, які розташовуються у два стовпці.

Порушення зору, за даними World Health Organization (WHO), мають близько 2,2 мільярдів людей у світі. З них 43 мільйони, за підрахунками VISION 2020/IAPB (Міжнародної агенції з профілактики порушень зору), живуть з повною втратою зору.

На жаль, не усі ці люди знають абетку Брайля. Як і не усі люди, які мають порушення слуху, володіють навичками спілкування жестовою мовою. Це не те, що можемо просто констатувати, а те, що варто змінювати, створюючи умови для навчання різних людей, зокрема й з порушеннями зору.

А втім, для мільйонів людей шрифт Брайля залишається чи не єдиним порталом у світ, що їх оточує. Абетка французького винахідника для них – це можливості отримувати інформацію, працювати, брати участь у житті своєї громади, подорожувати, відпочивати за книгою чи відвідуючи культурні пам’ятки.

Наприклад, у Музей Скульптури І.Г. Пінзеля, який після оновлення став безбар’єрним, біля кожного експоната встановлені інформаційні таблички зі шрифтом Брайля. Його елементи, до речі, міститиме друкована версія «Довідника безбар’єрності», яка з'явиться уже цієї весни.

Можливо, ви помічали, що видавництва останніми роками частіше друкують книги шрифтом Брайля? Бо уже є розуміння, що це не щось, що потребує надзвичайних зусиль, а турбота про своїх читачів, повага до людського різноманіття. Хай це стане трендом, не підхоплювати який буде ознакою поганого тону.

 

#bezbariernist

#ТульчинськаРДА