Брацлавська територіальна громада

Вінницька область, Тульчинський район

02.08.2022 14:07

Сімейні форми виховання

62e9066ad72a9__cms-image-000038223.jpg

У р. IIІ, ст. 11 Закону України  «Про охорону дитинства», зазначено, що сім'я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього. Кожна дитина має право на проживання в сім'ї разом з батьками або в сім'ї одного з них та на піклування батьків. Предметом основної турботи та основним обов'язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.

Але, на жаль, проблема дитячого сирітства з кожним днем стає актуальнішою і болючішою темою для нашого суспільства. Діти, які втратили батьків, або їхні батьки в силу різних обставин не можуть виконувати свої обов’язки, потребують родинного тепла і виховання.

Сімейними формами виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування є усиновлення, опіка, піклування, прийомні сім’ї (ПС), дитячі  будинки сімейного типу (ДБСТ). Також є оплачувана соціальна послуга – сімейний патронат та безоплатна послуга-наставництво.

Усиновлення – це прийняття дитини у сім’ю на правах рідної.  Тільки ця форма  влаштування з усіх існуючих має наслідком втрату дитиною статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування. Усиновлення  породжує між батьками (усиновителями) та дитиною взаємні права та обов’язки, які передбачені Сімейним кодексом України для батьків та їхніх біологічних дітей. Дитина може бути усиновлена з будь-якої форми влаштування,  якщо вона перебуває на обліку, як дитина, котра підлягає  усиновленню.

 

Опіка, піклування встановлюється для виховання дітей,  які внаслідок смерті батьків, позбавлення батьків батьківських прав, при прийнятті рішення про відібрання в них дитини і передачу її під опіку,  хвороби  батьків чи інших причин залишилися без батьківського піклування, а також для захисту особистих і майнових прав та інтересів таких дітей.

Опіка  встановлюється над дітьми,  які не досягли 14-ти років і  залишилися без батьківського  піклування. Піклування – над неповнолітніми з 14 до 18 років.

Хто хоче мати велику родину і подарувати  сімейну  турботу дитині – створіть дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім’ю.

Прийомна  сім’я – сім’я  або окрема особа,  яка не перебуває у шлюбі,  що добровільно за плату взяла на виховання та спільне  проживання  від одного до чотирьох  дітей-сиріт та дітей,  позбавлених  батьківського  піклування.

За прийомними дітьми  зберігаються  пільги і державні гарантії, передбачені законодавством для дітей-сиріт і дітей,  позбавлених  батьківського піклування.

Дитячий будинок сімейного типу (ДБСТ) – окрема сім’я,  що створюється за бажанням  подружжя або  окремої особи,  яка не перебуває у шлюбі,  які беруть на виховання та спільне проживання не менш як 5 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Загальна  кількість  дітей у ДБСТ не повинна перевищувати 10 осіб,  враховуючи  рідних  дітей. За дітьми-вихованцями  зберігаються  пільги і державні гарантії,  передбачені законодавством для дітей-сиріт і дітей,  позбавлених батьківського  піклування.

 

Патронатна  сім’я – це тимчасовий догляд,  виховання та реабілітація  дитини у сім’ї патронатного  вихователя на період подолання дитиною, її батьками або  іншими законними представниками складних життєвих обставин.  Метою патронату над дитиною є забезпечення захисту прав дитини, яка через складні життєві обставини тимчасово не може проживати.

Якщо Вас зацікавили сімейні форми виховання та можливість їх створення, а також патронат та наставництво над дітьми, більш детальну інформацію Ви можете отримати в Службі у справах дітей Брацлавської селищної ради за адресою: смт.Брацлав, вул.Незалежності, 30 або за телефонами 0633009189