Логотип

Брацлавська територіальна громада

Вінницька область, Тульчинський район

16.01.2023 08:49

УСИНОВЛЕННЯ дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, ПІД ЧАС ВІЙНИ

63c4f42c690f5__2635129-stvorili-lishe-odnu-patronatnu-simyu-pro-usinovlennya-ta-opiku-ditey-pid-chas-viyni.jpeg

 Хто може всиновити дитину під час війни

• Усиновити дитину наразі можуть громадяни України, які перебувають на обліку кандидатів в усиновлювачі та проживають на підконтрольній Україні території. 

• Це можуть бути також і внутрішньо переміщені особи (ВПО). Вони мають стати на відповідний облік за місцем свого тимчасового проживання.

• При зверненні до ССД ОВА для ознайомлення з інформацією про дітей, які можуть бути усиновленими ( в т.ч. щодо дітей, ВПО до регіону) потрібно надати пакет документів та висновок про можливість бути усиновлювачами.

 Хто не може всиновити дитину

Під час воєнного стану дитину НЕ можуть усиновити:

 Громадяни України, які проживають на тимчасово окупованих територіях (можливість усиновлення буде повернута після деокупації їхнього населеного пункту та відновлення роботи служб у справах дітей, а також судів)

 Громадяни України, які тимчасово або постійно проживають за межами України.

 Іноземці (незалежно від того, чи проживають вони в Україні, чи за кордоном).

Громадяни України, які проживають за кордоном, а також іноземці зможуть усиновлювати дітей через три місяці після припинення або скасування воєнного стану.

Однак  є певні винятки, за яких українці за кордоном та іноземці все-таки можуть всиновити дитину в Україні під час воєнного стану.

Йдеться про усиновлення:

• дитини, яка є родичем усиновлювачів;

• дитини, яка є рідним братом/сестрою раніше усиновленої дитини.

 Яких дітей можна всиновити

Під час воєнного стану всиновити дитину можна, якщо вона:

• перебуває на підконтрольній Україні території;

• переміщена (евакуйована) в межах України;

• перебуває на обліку з усиновлення.

Якщо дитина має рідних братів і сестер, то роз’єднання родини не допускається. 

 Яких дітей не можна всиновити під час воєнного стану

Під час війни всиновити дитину заборонено, якщо вона:

• перебуває на тимчасово окупованих територіях;

• тимчасово переміщена (евакуйована) за межі України;

• не перебуває на обліку з усиновлення.

Усиновити таких дітей можна буде після деокупації населеного пункту, де вони проживають, або після їхнього повернення з-за кордону за обов’язкової умови наявності правових підстав бути усиновленими та перебування на обліку дітей, які можуть бути усиновленими.

 Особливості усиновлення під час війни

Якщо кандидати в усиновлювачі надали повний пакет необхідних документів, то отримати інформацію про дитину та познайомитись з нею можна лише офлайн, тобто очно. Ознайомлення онлайн не дозволяється.

Крім того, отримати інформацію про дитину, познайомитися з нею та встановити контакт можна лише за умови особистої присутності кожного кандидата в усиновлювачі.

Якщо дитина була внутрішньо переміщена в межах України, то видати направлення для знайомства з нею може служба у справах дітей обласної / Київської міської державної (військової) адміністрації за місцем обліку дитини або за місцем її переміщення.

У разі переміщення братів і сестер у різні місця, направлення для знайомства з кожною дитиною видають окремо.

Подавати заяву про всиновлення дитини-переселенця потрібно до суду за місцем тимчасового переміщення дитини.

Як і раніше, для всиновлення дитини потрібна її згода, якщо вік та рівень її розвитку роблять це можливим.

 Як стати на облік кандидатів в усиновлювачі

Це можна зробити, звернувшись до служби у справах дітей районних / районних у м. Києві державних (військових) адміністрацій, виконавчих органів міських / районних у містах рад за місцем проживання.

Заяву та документи можна подати в паперовій формі під час прийому в службі у справах дітей за місцем постійного чи тимчасового проживання або в електронній формі через портал Дія.

Під час воєнного стану строк дії документів та висновку про можливість бути усиновлювачами становить 18 місяців замість 12, як це діяло у мирний час.

Кандидатам в усиновлювачі обов’язково потрібно пройти курс підготовки з виховання дітей. 

 

 Якщо особа вже перебуває на обліку кандидатів в усиновлювачі

Якщо строк дії необхідних для всиновлення документів закінчився, то поновлені папери варто подати до служби у справах дітей на вибір за місцем обліку або за місцем тимчасового переміщення кандидатів.

Якщо поновити документи немає змоги, то такі кандидати не зніматимуться з обліку. Поновити папери можна не пізніше ніж протягом трьох місяців після припинення (або скасування) воєнного стану.

Під час війни також можна продовжити строк дії висновку про можливість бути усиновлювачами, але не більше ніж на 18 місяців. 

Однак, якщо місцем обліку кандидатів в усиновлювачі є тимчасово окупована територія, то продовжити строк дії висновку про можливість бути усиновлювачами не можна.

У такому разі потрібно звернутись до служби у справах дітей за місцем свого перебування та подати пакет документів і заяву про взяття на облік кандидатів в усиновлювачі.