Брацлавська територіальна громада

Вінницька область, Тульчинський район

18.04.2024 10:29

Батькам і неповнолітнім варто знати!

6620cd203df89__images.jpg

Кожна людина здатна зробити свій вибір у житті: йти чесним шляхом, або вступити на шлях злочину у пошуках легкої наживи. Всім відомо, що вчиняти протиправні дії – погано, але негативна тенденція до збільшення вчинення підлітками правопорушень та злочинів зростає.

Серед підлітків є поширеною думка, що до повноліття за їх правопорушення відповідають батьки. Але, насправді, це твердження є помилковим. Законодавством передбачено конкретні випадки, коли юридична відповідальність неповнолітніх починається з 16 років, а за вчинення деяких кримінальних злочинів і з 14 років.

Розрізняють три види юридичної відповідальності за правопорушення: кримінальна, адміністративна, цивільна.

Малолітні особи, тобто віком до 14 років не відповідають за заподіяну шкоду. Згідно зі ст. 1178 Цивільного кодексу України за заподіяну шкоду особами, які не досягли 14 років, несуть відповідальність їхні батьки, опікуни, навчальні, виховні та інші заклади, якщо вони не доведуть, що шкоду було завдано не з їх вини.

Відповідно до ст. 1179 Цивільного кодексу України неповнолітня особа (у віці від 14 до 18 років) відповідає за завдану нею шкоду самостійно на загальних підставах.

Підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад кримінального правопорушення.

Кримінальній відповідальності, підлягають особи, яким до вчинення кримінального злочину виповнилося 16 років. За найтяжчі злочини (вбивство, крадіжка, пограбування, злісне хуліганство) відповідальність настає з 14 років.